Bisiklet sürmeyi Öğrenmek

Bisiklet Nasıl Öğrenilir

Bisiklet öğrenme Teknikleri

Kendi kendine Bisiklet öğrenmek

Bisiklet kendi kendine öğrenilir mi ? Elbette öğrenilir. Zaten etrafınızda bunun örneklerini görmüşsünüzdür. Ancak şunu belirtmeliyim ki yeni öğrenmeye başlayan biri oldukça fazla denge problemi yaşar. Herkes düz gidebiliyorken sizin bisikletiniz bir sağa bir sola devriliyordur. Eğer fırsatınız varsa bir eğitmenden ders almanızı öneririm. İstanbul’da değilseniz veya ders alacak imkanınız yoksa bu yazıda belirteceğim maddeleri uygulayarak bisiklet kullanmayı öğrenebilirsiniz.

  • Madde 1: Doğru Bisiklet seçimi

Çalışacağınız bisiklet tam size göre olmalı, büyük olmamalı zaten yeni öğreniyorsunuz korkuyorsunuz bisikletin size büyük gelmesi daha fazla korku ve panik yaratır. Bisikletin ideal boyu seleye oturduğunuzda ayaklarınızın yere sağlam değmeli ve bisikleti taşıyabilmelisiniz. Bu size güven verir.

  • Madde 2 : Denge sorunu / Devrilme problemi

Denge problemi bisiklet kullanamamanızın temel sebebidir. Bu sorun çok can sıkıcı bir problemdir. Sürmeyi çalıştığınız bisiklet pedal çevirmeye çalıştıkça sağ tarafa veya sol tarafa devrilir. Pedallar ve pedal kolları ayak ve bacaklarınıza çarpar can acıtan ağrılar çekmenize sebep olur.

Denge problemine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız. Bu noktada öncelikle pedal çevirmeye çalışmayınız. yapabiliyorsanız pedalları sökün. Pedalsız bisikletle Taytay diye tabir ettiğimiz yöntemle bisikleti dengede ileriye doğru götürmeye çalışın. (Taytay: Ayaklar geride ve havada bisikleti ayaklarınızla yerden ivme kazandırarak metrelerce süzülmek).Daha iyi anlamanız için görselle destekleyelim. Fotoğrafta taytay sürüşü görmektesiniz. Ayaklarınızla yerden güç alın ya da belinizden biri sizi itsin hızlanınca ayaklarınızı havaya kaldırın ve ileriye gitmeye çalışın. Tekrar edelim bu noktada pedal çevirmiyoruz.

  • Madde 3 : Dengelemeye başlamak ve pedala geçmek

Taytay çalışması yaparken yani ayaklar havada bisikletle ileriye doğru gitmeye çalışırken yine denge problemi yaşayacaksınız. Zaten en önemli nokta burasıdır. Bisikleti dengede götürememek. Yaşayacağınız muhtemelen şey bisikletiniz yine sağa ya da sola devrilmesi olacak işte burada çok kritik bir manevra yapmanız gerekiyor. O manevra Gidonla yapılmalı. Gidon bisikletinin direksiyona verilen isim. Devrileceğiniz anda bisikletinin direksiyonunu düşen tarafa çevirmelisiniz. Genelde yeni başlayanlar ters tarafa çevirirler bu büyük bir hatadır. Tekrar edelim bisiklet nereye devriliyorsa siz direksiyonu oraya çevirip düşen tarafa gitmelisiniz. Eğer dar bir alanda çalışıyorsanız mutlaka çalışma alanınızı geniş tutun. çünkü bisiklet devrildikçe siz devrilen tarafa gideceğiniz için bisikletle düz bir rotada gitmeyebilirsiniz. Geniş alan şart. Doğru tarafa çevirdikçe ayaklar havadayken gidiş mesafeniz gittikçe uzayacaktır. Artık dengelemeyi başarmış olacaksınız. Ayaklar hava 5-10 metre gitmeye başladığınızda pedal çevirme aşamasına geçebilirsiniz.

  • Madde 4 : Aktif sürüş

Bir özet geçelim boyumuza göre bir bisiklet aldık geniş bir alanda pedalsız taytay çalışması yaptık ayaklar havada 5-10 metre gitmeye başladık ve pedal çevirmeye başladık. bu noktada bisiklet sürmeyi öğrendik diyemeyiz ancak çok önemli bir eşiği geçmiş olacaksınız. Bisikleti kendiniz kalkış yapmak ve dönmek gibi bisiklet hakimiyeti gerektiren bir kaç nokta daha var. Ancak bunlar pratik yaptıkça geliştirilebilir. Umarım öğrenirsiniz. Bu arada derse bekleriz. öğrenme garantili kursumuzda kısa sürede öğrenin.

İLETİŞİM KURUN

Ziyaretinizi planlayın

Sohbete Başla
WhatsApp
Hoşgeldiniz nasıl yardımcı olabilirim ?
Ara